Çiçeklerimizi Neden Bakır Saksıda Yetiştirmeliyiz?

Çiçeklerimizi Neden Bakır Saksıda Yetiştirmeliyiz?

Çiçek bakımının en önemli ilk ve altın kuralı saksı seçimidir. Biricik çiçeklerimiz için kullandığımız yanlış tipteki saksılar ne kadar iyi bakıyor olursak olalım çiçeklerimizin solmasına, üzülmemize sebep olabilir. Bu sebeple saksı seçiminde dikkatli olmalıyız.

 

Bakır saksıların çiçek, bitki yetiştirmek için elverişli olduklarını biliyoruz. Peki ya neden?

 

Bakır saksılar bakteriler, sümüklü böcek ve salyangoz gibi zararlıları caydırmaya ve ısı iletmeye eğilimlidir, böylece toprak doğrudan güneş ışığında ısınır, saksı içerisindeki toprak aldığı güneş ışığını verimli bir şekilde kullandığı için toprak kalitesi artar ve çiçeklerimiz sağlıkla büyür.

 

Bakır, lignin sentezinde yer alan bitkilerdeki bazı enzimleri aktive eder ve çeşitli enzim sistemlerinde rol oynar. Fotosentez sürecinde ve bitki solunumu için gereklidir. Karbonhidratların ve proteinlerin bitki metabolizmasında da yardımcı olur.

 

Peki ya bakır eksikliğinde ne olur?

 

Daha önce nedenini anlayamadığınız bir şekilde çiçeğinizin yapraklarının solduğunu ve yaptığınız uygulamalara rağmen bir türlü canlanmadığına şahit olmuşsunuzdur mutlaka. Fazla söze gerek yok, sizleri daha önce yapılmış bir deneyle baş başa bırakıyoruz. Aynı türde ve aynı koşullarda yetişen iki çiçek yaprağı tek bir farkla…

 

                        Soldaki mum yaprağı normal, sağdakinde ise bakır eksikliği var.

 

Şıklık, çiçeklerimizi bakır saksıda yetiştirmek için muhteşem bir neden daha!

 

Gümüş grisi ve altın sarısı bakır saksılarda hazırlanan aranjmanlar sıra dışı görünümü ile şaşırtırken aynı zamanda şık duruşlarıyla da ön plana çıkıyor. Çiçeğinizin tek ve özel kıyafetini çekici kılıyor. Diğerlerinden hemen ayrışıyor. Özellikle özel günlerde çiçek almayı seviyorsanız bu çiçeklerin Bakır Succulent Saksı modeliyle onlarca çiçek arasından fark edilebileceği göreceksiniz.

 

Ruhunuz daima kendinize ve sevdiklerinize hediye alacak kadar huzurlu kalsın. 

 

 

 

 

 

 

*https://www.pthorticulture.com/en/training-center/role-of-copper-in-plant-culture/

 

Etiketler: bakır saksı
Temmuz 13, 2020
Listeye dön